Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących jest to szkolenie praktyczne, które po ukończeniu pozwala na podjęcie realnej pracy w zawodzie.
Opis kursu
Kurs obsługi wózków jezdniowych ma przygotować uczestników kursu do pełnienia obowiązków operatora wózków unoszących. Uczestnicy kursu zapoznają się podczas szkolenia z obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi wózków jezdniowych unoszących, ich budowy, sposobu pracy na nich oraz elementów zabezpieczających. Kursanci poznają również technikę transportu ładunków, a także sposoby na efektywne i bezpieczne wykonanie operacji. Podczas wszystkich tych zagadnień zwracana jest duża uwaga kursantów na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.
Co jest celem kursu obsługi wózków jezdniowych?
Celem głównym tego kursu jest uzyskanie przez uczestników kursu uprawnień dających im prawo do kierowania wózkami jezdniowymi z napędem silnikowym typu unoszącego. Szkolenie to pozwala również na zdobycie wiedzy dotyczącej podstawowej budowy wózka, bezpiecznej jego obsługi i eksploatacji, a także prawidłowego postępowania w sytuacjach awaryjnych, trudnych i niebezpiecznych oraz optymalnym wykorzystaniu sprzętu.
Kto może uczestniczyć w tym szkoleniu?
Osoby, które chcą uczestniczyć w kursie obsługi wózków jezdniowych unoszących muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim uczestniczyć w kursie mogą jedynie osoby pełnoletnie (które ukończyły osiemnaście lat), a także osoby które mają przynajmniej podstawowe wykształcenie i zaświadczenie od lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania takiego zawodu.
Kwalifikacje zawodowe uzyskiwane po kursie
Pracownik po tym kursie ma uprawnienia do obsługi oraz utrzymania w należytym stanie technicznym wózków jezdniowych. Uczestnicy kursu którzy ukończyli kurs oraz pozytywnie zakończyli egzamin teoretyczny i praktyczny otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz zezwolenie na kierowanie wózkami jezdniowymi.
Jak długo trwa kurs obsługi wózków jezdniowych?
Cały kurs nie jest długi ponieważ trwa 13 godzin, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i nabywania niezbędnej wiedzy a następnie 3 godziny zajęć praktycznych, na których uczestnicy sprawdzają zdobytą na zajęciach teoretycznych wiedzę. Na zajęciach praktycznych uczestnicy uczą się samodzielnie jeździć wózkami jezdniowymi a także uczą się ich obsługi i szlifują zdobyte umiejętności.
Powiązane artykuły
Kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych
Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) – charakterystyka i cel szkolenia
Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia