15 lutego 2023

Kursy BHP – Tarnobrzeg

Proponujemy Państwu szeroki wachlarz szkoleń z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, obsługi koparko-ładowarek i wózków widłowych. Możemy zaproponować również kursy doskonalące z zakresu spawalnictwa, pierwszej pomocy oraz szkolenia specjalistyczne.

Ile zarabia operator żurawia?

Każdemu marzy się wygodna praca, dobrze płatna, w której można nieco poleniuchować i niektórym wydaje się że taką pracą jest właśnie bycie operatorem żurawia. Nie wygląda to jednak tak bajecznie, praca ta jest pracą w trudnych warunkach, niebezpieczną, bardzo odpowiedzialną a do tego wcale nie tak dobrze płatną jak mogłoby się wydawać. A dodatkowo jak i większość stanowisk budowlanych status społeczny pracy na żurawiu jest stosunkowo dość niski. Tak więc chcąc pracować właśnie jako operator żurawia trzeba liczyć się z trudnymi warunkami pracy.

Kto może zostać operatorem żurawia?
Oprócz umiejętności zawodowych, czyli specjalnego prawa jazdy, które zdobywa się po uprzednim kursie, niezbędne są pewne cechy osobowościowe, dzięki którym operator żurawia będzie mógł swoją pracę wykonywać solidnie i w pełnym bezpieczeństwie zarówno dla siebie jak i dla innych. Tak więc operator żurawia musi być przede wszystkim odpowiedzialny, systematyczny, cierpliwy i opanowany. Pracownik na tym stanowisku powinien także wykazywać się rzetelnością, solidnością i umiejętnością koncentracji. A z praktycznych rzeczy na pewno operatorem żurawia nie może zostać osoba, która cierpi na lęk wysokości ani też osoba cierpiąca na klaustrofobię. Praca wiąże się z przebywaniem na wysokości w ciasnej kabinie przez wiele godzin.

Jak zostać operatorem żurawia?
Aby zostać operatorem żurawia konieczne jest ukończenie szkoleń zawodowych. Zawsze też mile widziane jest doświadczenie na podobnych stanowiskach lub po prostu na placach budowy, tak aby mieć jakieś odniesienie do tego co robi reszta brygady.

Zarobki na stanowisku operatora żurawia
Oczywiście nie można podać dokładnej kwoty zarobków ale w przybliżeniu w Polsce osoba pracująca na stanowisku operatora żurawia zarabia średnio 2 500 złotych miesięcznie jednak jego wynagrodzenie zależne jest bardzo często od liczby przepracowanych godzin. Wysokość pensji zmienia się także w zależności od rodzaj i ilość posiadanych uprawnień. Oczywiście praca za granicą na tym stanowisku jest dużo bardziej opłacalna, chociażby w Norwegii. W Polsce najczęściej zarobki na tym stanowisku oscylują wokół 13zł/h.